Czym się różni beauty od portretu, a portret od fashion

Czym się różni beauty od portretu, a portret od fashion

Pamiętam, że kiedy zaczynałem fotografować na poważnie, nie bardzo rozumiałem jakie są różnice pomiędzy portretem, beauty, fashion, glamour etc. Dzisiaj postaram się Wam nieco przybliżyć temat.

Portret

Najbardziej ogólna kategoria w fotografii ludzi. Panuje w niej ogromna dowolność odnośnie tego, co chcemy pokazać. Teoretycznie najważniejsza jest fotografowana osoba. Ja się jednak nie mogę z tym do końca zgodzić. Istnieją serie portretów, na których… nie widzimy twarzy portretowanej osoby. Portret daje nam najwięcej swobody i wolności zarówno pod względem tematu, jak i środków technicznych. Możemy stosować kadry ciasne, ale również szerokie. Postać może wypełniać kadr, a może być jedynie niewielką jego częścią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać dowolnych obiektywów – czy to szerokokątnych, czy teleobiektywów. Chyba jedynym ograniczeniem jest tutaj to, że na zdjęciu musi znajdować się człowiek.

Portret
Portret

Beauty

Ten rodzaj fotografii różni się od portretu rozkładem akcentów. W portrecie chodzi o pokazanie osoby, którą fotografujemy. W beauty nacisk kładziemy na to, aby dobrze przedstawić makijaż i fryzurę. Stąd w fotografii portretowej mamy dowolność pod względem kolorystyki, a w przypadku beauty kolory powinny wiernie oddawać odcienie kosmetyków. Beauty różni się od portretu również aspektami technicznymi – przeważnie fotografujemy z dużą głębią ostrości oraz stosujemy inne kadrowanie, np. zbliżenia na oko, powiekę czy usta.

Fotografia beauty
Fotografia beauty

Fashion

Celem tego gatunku jest pokazanie modelki (testy agencyjne) lub ciuchów (lookbooki, katalogi, reklamy) w jak najlepszy sposób. Dosyć pojemny i elastyczny rodzaj fotografii. Przy sesjach testowych stawia się głównie na naturalność – nie stosuje się raczej mocnych makijaży, czy wyszukanych stylizacji. Podejrzewam, że najczęściej stosowaną ogniskową w tej dyscyplinie jest 50mm na aparatach pełnoklatkowych. Dzięki temu zdjęcia nabierają pewnej trójwymiarowości, łatwiej fotografować sylwetki, jak również często modelki są w specyficzny sposób “powyciągane” poprzez zniekształcenia, jakich nadaje ta ogniskowa.

Fashion skupia się albo na ciuchach, albo na modelce (w przypadku sesji testowych dla agencji modelek).
Fashion skupia się albo na ciuchach, albo na modelce (w przypadku sesji testowych dla agencji modelek).

Sensual/buduar

Przeważnie są to zdjęcia kobiet w bieliźnie. Takie sesje często odbywają się w apartamentach, w których klientki/modelki wyginają się na wielkich łóżkach. Im bardziej seksi, tym lepiej. Sesja taka musi ukazywać kobietę w sposób delikatny. Absolutnie niedopuszczalna jest wulgarność.

Akt

Nagie panie i panowie. Nie muszę chyba nic więcej tłumaczyć. Nie mylić z pornografią. Osobiście uważam, że ciężko o dobre akty. W większości są to zdjęcia roznegliżowanych dziewczyn jakichś fotoziutków, którzy myślą, że zrobienie zdjęcia nagiej kobiecie równa się zrobieniu dobrego aktu.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak powinien wyglądać dobry akt, polecam wygooglować prace Wacława Wantucha, czy Andrzeja Krynickiego.

Glamour

Ten rodzaj fotografii jest dla mnie zupełnie niedookreślony. Kiedyś przeczytałem gdzieś, że glamour ma coś wspólnego z erotyką. Spotkałem się jednak również z określaniem klasycznych hollywoodzkich portretów mianem glamour. Do dzisiaj nie ogarniam czym ten gatunek jest. Jeżeli ktoś z Was posiada większą wiedzę na temat tego gatunku, zapraszam do dzielenia się nią w komentarzach.

Jeśli chcecie być informowani o nowych wpisach, zapraszam do zapisania się do newslettera.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *